książka w pogoni za słońćem
Książki

Książka W pogoni za słońcem Linda Geddes

Słuchając podcastu Karoliny Sobańskiej z dr Joanna Podgórską po raz pierwszy usłyszałam tytuł W pogoni za słońcem. Od początku wiedziałam, że będzie to pozycja idealnie wpisująca się w moje zainteresowania. Książka W pogoni za słońcem Lindy Geddes to całkiem świeże dzieło popularnonaukowe z 2019 roku. Większość badań w nim przedstawionych, pokrywa się z aktualnym stanem wiedzy naukowej. Jest to napisane prostym językiem, kompendium informacji o słońcu i jego zbawiennym wpływie na nasze ciało i umysł.

Słońce a choroby

Książka W Pogoni za słońcem podzielona jest na kilka rozdziałów. Dotyka tematów związanych z dawnymi odkryciami naukowców w zakresie wpływu słońca na zdrowie człowieka. Poznajemy różne metody walki z ówczesnymi schorzeniami. O dziwo, część z tych metod stosowana jest do dziś. W książce znajdziemy także doniesienia z naszego stulecia, tego co wiemy aktualnie o dobroczynnym działaniu słońca. Jest w niej także część poświęcona naturalnemu rytmowi dobowemu człowieka. Poznamy różne anomalie, które dotyczą tego cyklu oraz niekorzystny wpływ promieniowania z urządzeń elektrycznych.

W książce możemy przeczytać o terapiach słońcem, które są stosowane obecnie w szerokim zakresie w przypadkach depresji. Dowiemy się także, o związku promieniowania słonecznego ze stwardnieniem rozsianym, krótkowzrocznością oraz o wsparciu jakie stanowi promieniowanie w rekonwalescencji pacjentów szpitalnych.

Książka porusza także kontrowersyjny temat czerniaka, który ewidentnie związany jest z promieniowaniem słonecznym. Jednak ciekawostką o której dowiadujemy się w książce jest, fakt iż cześciej na czerniaka zapadają osoby unikające słońca, a wystawiające się na nie sporadycznie, niż te pracujące na codzień na dworze np. pracownicy na budowach. Dla mnie osobiście interesujący, był także, fakt, że statystycznie osoby częściej wystawiające się na słońce żyją dłużej. A witamina D nie zastąpi nam w pełni tego co daje nam naturalne słońce.

Słońce a cykl dobowy

Ale przede wszystkim, nawet jeżeli na nic nie chorujemy, dowiemy się dlaczego warto wystawiać się na słońce w ciągu dnia i unikać sztucznego oświetlenia (głównie światła niebieskiego) w ciągu nocy. Jest to idealna pozycja dla wszystkich zainteresowanych biohackingiem. Czyli naturalnym zwiększaniem wydolności naszego organizmu i maksymalnym wydłużaniem życia. Jest to lektura, którą śmiało mogę polecić każdemu!

Książka W pogoni za słońcem w dobrej cenie dostępna jest tutaj.

A z innych ciekawych lektur, to koniecznie zapoznajcie się z bestsellerem Jak nie umrzeć przedwcześnie http://ilovelean.pl/ksiazki/jak-nie-umrzec-przedwczesnie/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.