Książki

Kilka słów o jelitach – książka Historia Wewnętrzna Giulia Enders

Przed przeczytaniem tej książki, w życiu nie powiedziałabym, że historia o tym jak działają jelita oraz nasz układ trawienny może być interesująca ale teraz nic już nie jest takie samo… A to wszystko za sprawą Giulia Enders i jej dzieła Historia Wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała.

Na wstępie zaznaczę, że książka nie dotyczy tylko jelit, a całego układu trawiennego. Jest podzielona na trzy rozdziały. Pierwszy odkrywa tajemnice organu jakim jest jelito. Jest tu też wyjaśnione czym się różnią nietolerancje od alergii pokarmowych. Druga część książki rozkłada na czynniki pierwsze drogę jaką musi odbyć każdy zjadany przez nas kęs. Można się zdziwić jak bardzo skomplikowany jest to proces oraz ile czynników wpływa na to jego prawidłowość. Na koniec, w trzecim rozdziale, dowiadujemy jakie organizmy żyją w naszym układzie pokarmowym i które nam szkodzą, a które wręcz przeciwnie – są nam niezbędne do utrzymania zdrowia.

Całość opisania jest w formie ciekawej i wciągającej historii (nie wiem jak to jest możliwe, ale ta książka na prawdę WCIĄGA!). Jest w niej mnóstwo ciekawostek, o których większość z nas wcześniej nie słyszała. Można się na przykład dowiedzieć dlaczego niektóre osoby mogą jeść bardzo dużo i nie tyją, a inne mimo, że jedzą jak wróbelek nadal mają problemy z wagą. Autorka stworzyła lekką i szybko czytającą się historię na ekstremalnie trudny i nudny temat. Zamiast naukowych wywodów mamy zabawne i interesujące opisy naszych organów, podane w bardzo przystępnej formie. Osobiście uważam to za  Mistrzostwo Świata i chylę czoła Guili Enders za tę książkę.

Podsumowujące bardzo polecam książkę Historia Wewnętrzna. Jest to bardzo ciekawa lektura dostarczająca mnóstwo wiedzy na temat funkcjonowania naszego układu trawiennego. Każda osoba interesująca się zdrowym stylem życia albo zaniepokojona swoim metabolizmem powinna ją przeczytać. Bo na prawdę jelita to najważniejszy i najbardziej fascynujący organ naszego ciała!

Książkę Historia Wewnętrzne można nabyć tutaj.

2 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.